Mesjasz Diuny – recenzja

“Mesjasz Diuny” to drugi Tom “Kronik Diuny”, autorstwa Franka Herberta. W lekturze, dzieje się również dużo, co w przypadku pierwszej części. Powieść Herberta to absolutne opus magnum literatury science fiction.

Kontynuacja zmagań bohaterów

Pierwsza część “Diuny” kończy się zwycięstw wojsk Paula Atrydy i Fremenów, nad wrogim ludem Harkonnenów oraz imperialnych sarduakurów. Tom 2 zaczyna się kilkadziesiąt lat po tych wydarzeniach. Paul Atryda poślubił Irulanę i staje się nowym władcem Imperium. Natomiast planeta – Arrakis staje się stolicą całego uniwersum, z którego główny bohatera, a zarazem władca, wydaje rozkazy swoim przełożonym. Paul Atryda jest obdarzony wizjami proroczymi, których doświadcza, co, jako władcy, pozwala mu dokonywać słusznych i prawych decyzji, tym samym jest dobrym rządzącym Arrakis.

Jednakże, pomimo tego, zostaje zawiązany sojusz antagonistów przeciwko Paulowi. Tworzą go siły zła: Gildia Kosmiczna, Bene Gesserit i Bene Theilax. Władca Arrakis, poprzez swoje prorocze umiejętności i wizje, dostrzega spisek przeciwko niemu. Wpada w pułapkę zastawioną przez jego opozycję. Czy uda mu się uciec przez przeznaczeniem, które zakłada katastroficzny finał jego życia? Czy niemożliwe do zrealizowania stanie się możliwe?

Żelazna klasyka gatunku

Cały cykl napisany przez amerykańskiego pisarza – Franka Herberta to żelazna klasyka, absolutne opus magnum literatury science – fiction. Dodatkowo, to saga, którą każdy fan dobrej literatury powinien przeczytać. To właśnie “Diuna” stanowiła główną i najbardziej istotną inspirację, kiedy to wybitny reżyser filmowy – George Lucas zdecydował się nakręcić niezapomnianą sagę, zatytułowaną “Gwiezdne Wojny”. Saga “Kronik Diuny” wydaje się być złotym środkiem, na ponure, zimne i długie jesienne popołudnia i wieczory. To właśnie tam poznamy kompletnie inną rzeczywistość, kompletnie inną od tej szarej, z jaką borykamy się na co dzień. Warto jednak pamiętać, szczególnie dla wszystkich czytelników: jeśli ktoś chce zrozumieć wszystkie wątki “Mesjasza Diuny”, musi przeczytać pierwszą część Kronik.