Mesjasz Diuny – druga część kultowej serii Franka Herberta

Chyba wszyscy miłośnicy fantastyki słyszeli kiedyś o “Diunie” Franka Herberta, a większość z nich albo przeczytała książkowy pierwowzór, albo obejrzała jedną z dwóch adaptacji filmowych. Jeśli lubicie oryginalną powieść Franka Herberta, to koniecznie sięgnijcie po “Mesjasz Diuny. Kroniki Diuny. Tom 2“. To nie tylko udana kontynuacja pierwszej części serii, ale też po prostu świetna powieść science-fiction. Dlaczego warto ją przeczytać?

Mesjasz Diuny – kontynuacja losów Paula

Podczas lektury “Mesjasza Diuny” poznajemy kontynuację losów Paula Atrydy. Na końcu pierwszej części serii zdołał on pokonać samego imperatora i przejąć władzę na Arrakis przy pomocy wiernych, lokalnych mieszkańców nazywanych Fremenami. To potężni wojownicy pustyni, których umiejętność skutecznej walki znacząco przewyższa nawet sardaukarów – elitę imperialnej armii. Teraz Paul sam został galaktycznym imperatorem po przeprowadzeniu wielkiego dżihadu i podbiciu całej galaktyki. “Mesjasz Diuny” opisuje jego losy na tronie. Bohater znów doświadcza tajemniczych wizji, które każą mu przypuszczać, że wojna znów wybuchnie na nowo ze zdwojoną siłą, a ludzkość czeka atomowa zagłada. Nowy imperator nie myli się, bo w jego najbliższym otoczeniu związuje się spisek mający na celu jego detronizację. Nie jest to jednak łatwym zadaniem, bo nad Paulem czuwają wierni Fremeni, gotowi wskoczyć za nim w ogień.

Co warto wiedzieć o świecie Diuny?

Mesjasz Diuny. Kroniki Diuny. Tom 2 to druga część długiej i kultowej serii powieści science fiction”, które zainspirowały świat “Gwiezdnych wojen” i na zawsze zapisały się we współczesnej kulturze. Frank Herbert stworzył niesamowicie bogaty, szczegółowy świat przyszłości, gdzie to nie roboty i komputery, a potęga ludzkiego umysłu pozwala na podróżowanie po galaktyce. “Mesjasz Diuny” to jak na science fiction powieść nietypowa – rola technologii jest tutaj ograniczona do minimum, a na pierwszy plan wysuwają się wątki polityczne, wojskowe i mesjanistyczne. Centralną postacią książki pozostaje Paul, ale poznajemy też inne postaci, w tym jego dzieci.