Jedna z najbardziej cenionych serii gatunkowych na świecie

Mesjasz Diuny to drugi tom najpopularniejszej serii science fiction autorstwa Franka Herberta. Historia ta skupia się na jednej z planet, na której odkryto tajemniczą przyprawę. Ta ma tak cenne właściwości, że walczą o nią wszystkie frakcje polityczne. Jednak Kroniki Diuny to nie tylko rozgrywki władczych polityków, ale i sporo wątków filozoficznych, symbolicznych czy w końcu mistycznych. To także jedna z pierwszych książek gatunkowych, która tak dużą uwagę przywiązywała do skupienia się na ochronie środowiska planety. Czy Mesjasz Diuny. Kroniki Diuny. Tom 2 – ilustrowane to książka, która zadowoli fanów gatunku? Na jakiej historii Herbert skupi się tym razem?

Nowi bohaterowie

Choć Kroniki Diuny wciąż uważane są za wyznacznik jakości w gatunkowej literaturze, to trzeba przyznać, że kolejne części serii nie cieszyły się już tak dużym zainteresowaniem wśród czytelników, jak pierwszy tom. Oczywiście miłośnicy twardej fantastyki naukowej, czyli podgatunku skupiającego się jeszcze bardziej na naukowych elementach danej historii, doceniali każdą kolejną powieść wydaną przez Herberta. Niemniej jednak rzuca się w oczy to, że autor wyraźnie zwolnił, jeśli chodzi o tempo akcji i bardziej skupił się na rozważaniach polityczno-filozoficznych. Dla Herberta od zawsze istotna była mistyka, dlatego i dla niej znalazło się tu miejsce. To właśnie ona sprawia, że całe Kroniki Diuny mogą pochwalić się tak specyficznym i charakterystycznym klimatem. 

To nie powieść dla wszystkich

Mesjasz Diuny to powieść wymagająca. Twórczość Herberta zmusza do myślenia i często zaburza naszą perspektywę, ukazując to, co niewygodne. Kroniki Diuny będą niesamowitą czytelniczą przygodą dla wszystkich tych, których interesują wątki filozoficzne, religijne, a nawet psychologiczne. Warto zauważyć, że seria Franka Herberta w dużej mierze opisuje, do czego prowadzi niepohamowana chęć władzy oraz posiadania broni, która może pokonać czas. Warto jednak do powieści podejść na spokojnie i dawkować ją sobie w krótkich, acz intensywnych dawkach.